Ekonomi

Sivas’ın cam serasında sona doğru

SİVAS (İGFA) –Sivas’ta her alanda örnek projelere imza atan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Alım, tarım alanında ilimize değer katacak, ihracat potansiyeli yüksek, bölge halkına istihdam sağlayacak Cam Sera Projesi’ndeki son durum hakkında bilgi aldı. yaklaşık 100 kişi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ile Cam Sera Projesini ziyaret eden Lider Alım, “Sivas Belediyesi ve özel bir şube ile birlikte Sivas’a kazandırdığımız cam sera projesini inceliyoruz. Bilindiği gibi Sivas’ın çöplüğünden ülke ekonomisine değer katan projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Çöplerimiz katı atık alanında toplanıyor ve önce biz ayrıştırıyoruz oradan çıkan gazla elektrik üretiyoruz. Yaklaşık 5 bin haneye elektrik sağlayacak elektrik tesisimiz var. Sıfır atık projesi kapsamında bu bölgede yaklaşık 40 dönüm arazi üzerine inşa edilen, yılda 3 milyon Euro gelir elde edecek 100 kişinin istihdam edileceği çağdaş ve sıfır atık projesine uygun çevreci bir tesis sağlamaktayız, elektrik üretiminden doğacak ısıdan. Belediyemizin temeli olan özel sektörümüzün yatırımı ile inşa edilen proje tamamlandığında hem çevreye duyarlı bir tesis kazandırılacak hem de mevzuata uygun sistematik depolama alanında çöplerimiz israf edilmeyecektir. sıfır atık projesi ile Oradan çıkan gazla elektrik üretilecek. Elektrik üretiminden elde edilen ısı ile 100 kişinin istihdam edileceği bu tesisi ilimize kazandıracağız. İnşallah ağustos ayı sonuna kadar ilk fidanı buraya dikip açılışını yapacağız. Şehrimize hayırlı olsun.” söz konusu.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, “Sivas Belediye Başkanımız Hilmi Alım ile örnek bir yeşil çevreci değerli projeyi birlikte ziyaret ediyoruz. Burada çöpler atılır ve çöpten elektrik üretilir. Çıkış gücü 1.4 megavat ve diğer yandan ortaya çıkan sıcak su seralarda kullanılacak ve bulunduğumuz tesiste üretime dönüştürülecek. İnşallah burada 40 dönüm sera kurduktan sonra yıllık gelir 3 milyon Euro elde edilecek. Bu tesiste yaklaşık 100 kişi istihdam edilecek. Bu örnek projeyi ortaya çıkaran Sivas Belediyemizi ve şirketimizi kutluyorum.” söz konusu.

Hidroponik cam sera projesi ihtiyacı olan gücü ve ısıyı mevcut çöp santralinden alacak. Gaz motorlarının egzosları, gömlek suyu sıcaklığı ve atmosfere verilen atık ısıdan yararlanılarak topraksız tarım yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu