Haber

İsveç Türkiye’nin onayını bekliyor: NATO’dan umutluyuz

REUTERS

İsveç, NATO askeri ittifakına katılmak için Ankara’nın onayını bekliyor.

Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ABD Kongresi’nin konuk üyeleriyle görüşmesinin ardından kameralara poz verdi.

“Umutlu olmaya devam ediyoruz”

Billström, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ekim ayında tekrar toplandığında Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylayacağından umutlu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Stockholm’ün NATO üyeliğine ilişkin düzenlemenin Meclis’e sunulacağını ve sürecin çalışma takvimine göre işleyeceğini duyurdu.

“Başka bir sinyal almadık”

Billström gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İsveç hükümetine yaz başında varılan anlaşmanın hala geçerli olduğu ve Vilnius’ta yapılan açıklamanın hala geçerli olduğu dışında başka bir sinyal gelmedi.

İsveç’in NATO başvurusu

Geçtiğimiz yıl NATO üyeliğine başvuran İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Soğuk Savaş döneminde başlayan tarafsızlık politikalarına son vermişti.

Nisan ayında Finlandiya’nın üyeliğini onaylayan Türkiye, İsveç’ten üyelik için bazı koşulların yerine getirilmesini talep etmişti.

Türkiye, İsveç’in üyeliğini onaylamak için bu ülkenin terör örgütü PKK ve bağlı kuruluşlarıyla birlikte çalışmasını, haksızlık yapanların Türkiye’ye iade edilmesini ve Türkiye’ye savunma teçhizatı satışına ilişkin kısıtlamaların kaldırılmasını istiyordu.

Türkiye: Gerçeğe yansıyan

İsveç, yaptığı kanun değişikliklerinin ardından tüm talepleri karşıladığını belirtirken, Ankara bunların “gerçekliğe” yansıması gerektiğine işaret ederek yeterli olmadığının sinyalini verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İskandinav ülkesinin NATO üyeliğini görüşmek üzere temmuz ayında Vilnius’a gelmişlerdi.

Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya üyeliği taleplerine bir yenisini daha ekleyen Erdoğan, Ankara’nın üyeliğe yeşil ışık yakabilmesi için Avrupa ülkelerinden Türkiye’nin AB üyeliğinin “önünü açmasını” istedi.

haber-elbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu